2% z dane

Darujte 2% (alebo 3%) z Vašich daní

Práce na záchrane kostolíka môžu každý rok pokračovať práve vďaka ľuďom, ktorí nám darujú 2% z daní. Aj Vy si môžete vybrať, na aký účel bude použitá časť daní, ktoré ste zaplatili štátu – a venovať ich na dobrú vec.

 

Na aké účely používame prostriedky z 2% daní?

 • nákup stavebného materiálu (vápno, cement, kamene) a náradia
 • prenájom a stavba lešenia príprava letných táborov (strava, režijné náklady)
 • organizačné stretnutia, školenia a iné akcie počas celého roka
 • administratívne náklady na chod občianskeho združenia

 

Aké výsledky sme vďaka Vašim 2% z daní dosiahli?

V roku 2021 sa nám podarilo dokončiť múry Dubovianskej brány do pôvodnej výšky vrátane biosanácie (prekrytie múrov vrstvou hliny a trávy). Rekonštruovali sme tiež obvodový múr medzi kostnicou a Dlžianskou bránou. Do budúcnosti pripravujeme projekt rekonštrukcie veže.

 

Ako nás podporiť v roku 2022?

Ak ste zamestnanec, nasledujte tento postup: (U niektorých zamestnávateľov stačí len oznámiť, komu chcete darovať 2% z dane a tlačivá vyplnia za Vás.)

 1. Požiadajte zamestnávateľa o Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto potvrdenia sú dôležité dva údaje: dátum zaplatenia danevýška zaplatenej dane. Z tejto sumy vypočítate 2% tak, že ju vydelíte 50-timi a zaokrúhlite nadol na celé centy. Výsledok však musí byť minimálne 3 €.
 2. Vytlačte a vyplňte Vyhlásenie 2022. Nezabudnite dole uviesť dátum a podpísať.
 3. Vyplnené vyhlásenie spolu s potvrdením o zaplatení dane pošlite doporučene (alebo prineste osobne) na daňový úrad v mieste Vášho trvalého bydliska do 30. apríla 2023. Adresu daňového úradu môžete vyhľadať tu.
 4. Nakoniec ešte pošlite informáciu o sume a sídle daňového úradu na adresu 2percenta@dubovakostolik.sk  aby sme si vedeli doručenie 2% skontrolovať (občas sa môže stať, že na daňovom úrade urobia chybu a bola by veľká škoda, keby sa práve na Váš príspevok zabudlo).

Ak ste právnická osoba (firma), alebo si podávate daňové priznanie sami:

 1. priamo do daňového priznania vyplňte nasledujúce údaje o prijímateľovi 2%:
  IČO: 42066671
  právna forma: občianske združenie
  obchodné meno: Dubova Colonorum
  sídlo: Sedliacka Dubová 57, 027 55 Sedliacka Dubová
 2. Aj v tomto prípade prosíme, aby ste nám poslali mailom informáciu o výške poukázanej sumy na adresu 2percenta@dubovakostolik.sk.

 

Kto môže darovať 3% namiesto 2% a ako na to?

Každý, kto sa venoval dobrovoľníckej činnosti a v roku 2022 odpracoval ako dobrovoľník aspoň 40 hodín (napríklad účasťou na tábore, tovarišstvách, dni otvorených dverí).

 1. Stiahnite si Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti a vyplňte Vaše osobné údaje, dátum a približný rozpis hodín v tabuľke. Nezabudnite skontrolovať súčet hodín. Ak treba, môžete zmeniť popis Vašej dobrovoľníckej činnosti.
 2. Vyplnené potvrdenie pošlite mailom Eliášovi na podpis.
 3. Podpísané potvrdenie priložte k vyhláseniu. Do vyhlásenia namiesto 2% z dane vyplňte 3% (t.j. sumu o polovicu vyššiu).

 

Ako inak môžem pomôcť?

Ak poznáte vo Vašom okolí ľudí, ktorí ešte nikomu nedarovali 2% z daní (kolegov, známych, podnikateľov…), povedzte im o záchrane kostolíka alebo im dajte link na túto stránku. Darovať 2% z daní je veľmi jednoduché – stojí to len pár minút času a jednu poštovú známku (prípadne cestu na úrad) a pre nás to znamená veľmi veľa!